Ana içeriğe atla

KİTAP VE YAZAR ÖNERİLERİ

Dün Mahfi Eğilmez Hoca’nın kendi bloğunda benden bahsetmesi onuruna eriştim. Benim için büyük bir mutluluk oldu. Öncelikle O’na bir teşekkürü borç bilirim. Bu güzel olaydan sonra iktisat okuyan birkaç arkadaştan mail geldi;  hangi kitapları okumalıyım, hangi yazarları takip etmeliyim gibi benzer sorular içeren mailler. Tek tek cevaplamaktansa buradan yayınlamayı tercih ettim.

Kendi okuduğum kitaplardan ve takip ettiğim yazarlardan oluşan bu liste umarım hepinize faydalı olur.

KİTAPLAR:

 • ·         Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez: İktisada yeni başlayanlar veya temeli zayıf olan arkadaşlar için İktisada Giriş niteliğinde akıcı, anlaması kolay, güncel örnekler bulunan bir kitaptır.
 • ·         Görünmeyen Ekonomist – Tim Harford: İngiliz bir ekonomist olan Tim Harford’un yazdığı bu kitap iktisadı eğlenceli bir dille ele almış ve bir cafede kahve içerken bile size ekonomi düşündürerek sistemin nasıl çalıştığını anlatmaya çalışmış.
 • ·         Çıplak Ekonomi – John Wheelan: Bu kitapta yukarıda bahsettiğim “Görünmeyen Ekonomist” kitabına benzer nitelikte bir kitap. Zaten kitabın kapağında “küresel ekonomiyi eğlenceli bir dille okumak” yazıyor. Tek solukta okuduğum kitaplardandır.
 • ·         Kapitalizmin Tarihi 1500-2010 – Michael Beaud: Günümüz modern sistemi olan kapitalizmin tarih boyunca gelişim evrelerini anlatan bir başyapıt.
 • ·         Mülkiyet Nedir ? – P.J. Proudhon: Kapitalist sistemin altın kuralı olan mülkiyet kavramını anlatan ve eleştiren bir kitaptır.  
 • ·         İktisat, Kriz ve Yenilik – Taner Güney: Kimya, fizik, biyoloji gibi bilimlerin laboratuvarı vardır. Peki ya iktisadın ? İktisadın da vardır; KRİZLER. İlk başta krizin tanımlamasını yapan ve ardından “Büyük Buhran, Opec ve 2008 Mortgage Krizi” gibi krizleri ele alarak sebep sonuç ilişkileriyle bu krizlerin nasıl oluştuğunu anlatan bir kitap. İlk başta biraz sıkılabilirsiniz ancak devam edin pişman olmayacaksınız.
 • ·         Küresel Finans Krizi – Mahfi Eğilmez : Mahfi Hoca’da yaşadığımız küresel krizi Türkiye’ye olan etkilerini ve bir daha böyle bir kriz yaşanmaması için alınması gereken önlemleri anlatıyor.
 • ·         İktisadi Düşünce Tarihi – Mark Skousen: Modern ekonomi tarihini ve günümüze kadar iktisada bir çok değer katmış iktisatçıların hayatlarını, fikirlerini, ortaya koydukları eserlerle ekonomiyi nasıl etkilediklerini tek tek anlatan eğlenceli bir ders kitabıdır.
 • ·         SAPIENS – Hayvanlardan Tanrılara – Yuval Noah Harari: Ufkunuzu genişletecek, insanlığın tarihini en başından sonuna kadar anlatan bir kitap. Mutlaka okunmalı size çok şey katacaktır.
 • ·         Hayvan Çiftliği – George Orwell: Reel sosyalizmin eleştirisini hayvanların üzerinden anlatan bir kitap.
 • ·         Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları – John Perkins: Eskiden bir ekonomik tetikçi olan Amerikalı John Perkins’in “Şirketokrasi” dediği küresel sömürü sistemiyle ülkeleri nasıl sömürdüğünü anlatan kitap serisi. Dört kitaptan oluşuyor. Ben ilkini okuyabildim acı gerçeklerle yüzleşeceğiniz bir kitap.


Yazar önerisi olarak okuyabildiğiniz herkesi okuyun farklı farklı görüşleri okumak size çok şey katacaktır. Kendi takip ettiğim yazarlar: Mahfi Eğilmez, Arda Tunca, Seyfettin Gürsel,  Abdurrahman Yıldırım, Asaf Savaş Akat.

Okuyan bir ülke değiliz. Yapılan bir araştırmaya göre bir Japon yılda ortalama 25 kitap okurken bir Türk ortalama 10 yılda 1 kitap okuyor. Bu çok acı bir istatistik. Ne kadar çok okursak o kadar çok ufkumuz açılır, farkındalığımız artar. Bu sadece ekonomi okuyan arkadaşlar için değil bütün bilim dalları ve insanlar için geçerli. Okumanın keyfine bir kere varınca insan bırakamıyor. Bu ülkeye faydamız dokunsun istiyorsak önce kitap okumasını öğrenelim. Umarım yardımcı olabilmişimdir, şimdiden iyi okumalar.

Yorumlar

 1. güzel örnekler verilmiş. ek olarak vermek istediğim kitaplar var:

  sefaletten zenginliğe - marc swanepoel
  iktisadi mantığa giriş - david gordon
  ekonomik sistemler ve küreselleşen kapitalizm - nalan ölmezoğulları
  çizgilerle ekonomi - rius
  doğal iktisat - robert h. frank

  fikirleri bakılması gereken kişiler olarak ise listem:
  adam smith
  john lock
  thomas hobbes
  karl marx
  henry hazlitt
  eugen von böhm-bawerk

  not:evet kapitalistim ve sosyalizm karşıtıyım ehehe :) ama bu demek olmasın ki körü körüne böyle. kat'iyen. haftalarımı aylarımı marx, rius, engels gibi kişileri okuyarak geçirmiştim. demek ki olmayınca olmuyor.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, benim blog sayfanıza ilk girişim ve hemen ilk yorumumu da yazayım dedim. Benim de hem sizin hem de diğer herkesin(sadece iktisatla ilgilenenler değil!) okumasını arzu ettiğim bir kitap var. Economics for everyone-Jim Stanford. Herkes için ekonomi: Kapitalizmi anlama rehberi. Kitabın sloganı: Ekonomi ekonomistlere bırakılmayacak kadar önemlidir! (Economics is too important to be left to the economists.) Gerçekten öyle! Kitap İngilizceyi orta seviyede bilenler için rahatlıkla okunabilir. İngilizce bilmeyenler için Türkçemiz'e "Herkes için İktisat: Kapitalist Sömürüyü Anlama Kılavuzu" ismiyle çevrilmiş.(ben pek ismini beğenmedim ama çeviriyi okumadığım için bir fikrim yok.) Sizin de okumanızı ve blogunuzda işlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Saygılarımla. Başarılar.

  YanıtlaSil
 3. Süperr kesinlikle okuyup tavsiye edeyeceğim.

  YanıtlaSil
 4. Aşk kitapları mı arıyorsunuz? Tıklayın: aşk kitapları

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

SERMAYE PİYASALARI NEDİR ?

Sermaye piyasaları; finansal piyasanın bir alt koludur. O yüzden ilk olarak finansal piyasaları açıklayarak başlayacağım. Finansal Piyasa Finansal tasarruf fazlası olanlar ile mal ve hizmet üretimi, ticareti vb. alanlarda faaliyet göstermek için kaynak ihtiyacı içinde olan, fon( en genel tabiriyle para) talep eden birimler arasındaki fon akışını sağlar. Finansal piyasaların çeşitli fonksiyonları vardır. Bunlar; ·       Reel piyasaya kaynak sağlamak ·       Sermaye birikimi oluşturmak ·       Likidite temin etmek ·       Risk dağıtımı yapmak ·       Mülkiyeti tabana yaymak Finansal piyasalar ikiye ayrılır; Para Piyasası Para piyasaları, fon arz ve talep edenlerin karşılaştığı ve kullandıkları araçların vadeleri 12 ayı geçmeyen piyasaları ifade eder. Bu finansal araçlar; ·       Mevduat ·       Hazine bonoları ·       Finansman bonoları ·       Mevduat sertifikaları ·       Repo ·       Banka kabulleri ·       Banka bono

MUTLAK ÜSTÜNLÜK TEORİSİ VE KARŞILAŞTIRMALI ÜSTÜNLÜK TEORİSİ HAKKINDA

Ekonomistler; ülkeler neden ticaret yapar, ülkelere nasıl bir fayda sağlar veya hangi malları ithal edip hangilerini ihraç etmeli gibi soruların cevabını ararken çeşitli teoriler üretilmiştir. Uluslararası İktisat dersi veya İktisat tarihi derslerinde bu iki teoriyi çokça duymuşsunuzdur. Bu yazımda bu iki teoriden bahsedeceğim. Yazıma başlamadan önce Uluslararası Ticaret Teorisinin varsayımlarını madde madde yazacağım ve teorileri bu maddeler üzerinden değerlendireceğiz: ·       İki ülke, iki mal ve her iki ülkede üretim yapıyor. ·       Mallar homojen ·       Para yok, değiş-tokuş ekonomisi söz konusu ·       Fiyatlar reel ·       Mal faktör piyasalarında tam rekabet halde ·       Devlet müdahalesi yok ·       İşgücü ülke içerisinde tam hareketli ancak ülkeler arasında tam hareketsiz ·       Ekonomi tam çalışma durumunda  ·       Taşıma-nakliye giderleri 0 (sıfır) Mutlak Üstünlük Teorisi – Adam Smith 1776  Uluslararası ticaret ilk defa Adam Smith’in y

OFFSHORE BANKACILIK NEDİR ?

Offshore bankacılık; kıyı bankacılığı olarak bilinir ve Vergi Cenneti ülkelerde yapılır. Öncelikle vergi cenneti ülke nedir onu açıklayayım. Vergi cennetleri, vergi oranlarının olmadığı ya da çok düşük olduğu ülkelerdir. Bu tarz ülkeler vergi oranları daha yüksek olan ülkelerden vergi kaçırılmasına sebep olur ve kendi bünyesinde para toplar.  Ayrıca vergi cenneti olan ülkelerde gizlilik ön plandadır, müşteri bilgilerini dış dünyayla paylaşmayarak; ne kadar paranın olduğunu, bu paranın nerden geldiğini, paranın kime ait olduğu gibi bilgiler saklı kalır. Bu gizlilik sayesinde sistemin kötüye kullanım oranı çok artıyor. Terör finansmanı bu bankacılık sayesinde gerçekleşiyor. Barack Obama’nın güven ve terör danışmanı John Brennan 2011 yılında offshore konusunda şöyle diyordu: “ Terör olaylarıyla etkili bir şekilde mücadele etmenin bir yolu da Bahama, Virgin Adaları, Gibraltar ve Cayman Adaları gibi offshore bankacılığı yapan merkezleri ve offshore bankacılık sistemi içinde terörü fina